У церемонији прожетој средњевековном традицијом и будистичком духовношћу, Џигме Хесар Намгјал Вангчук, двадесет осмогодишњи харизматични оксфордски ђак, примио је Круну Бутана, као лидер једне од најмлађих демократских држава у савременом свету.
Одевен у традиционалну одору „го“, нови Краљ је сео на раскошни Златни престо. Лице му је било озбиљно, али му се ипак искрао један осмех, док су предавани дарови новом краљу и боговима.
Овај наочити млади човек, који је студирао и у САД и Индији, оличава промене које су захватиле конзервативну хималајску краљевину – млада држава, млада демократија, која гледа ка свету чврсто ослоњена на сопствену прошлост.
Ослобођен терета директног управљања државом, који је носио његов отац, Вангчук остаје важан симбол националног јединства и стабилности земље која има само 635 000 становника и пролази кроз транзицију ка модерности, која није увек безболна и једнодушно прихваћена.
„Његово Величанство Краљ ће увек имати веома значајну улогу као морални ауторитет у нашој земљи“, рекао је премијер Џигме Тинли, који је изабран на првим демократским изборима прошлог марта.
„Он ће бити фактор стабилности која ће осигурати дугорочно одржив развој и постојаност демократије у отаџбини“.
Целодневна церемонија одржава се у великом здању белих зидова, које је истовремено тврђава и манастир, у престоници Тимпуу. Калуђери су стајали на крову дувајући у дугачке рогове и ударајући чинеле и бубњеве.
Хиљаде људи чекало је у реду да одају почаст свом новом краљу, а послеподне jе свако од њих имао прилику да му преда обредну белу мараму. После крунисања следе два дана националног празника.
У зору су у палати постављене три џиновске таписерије, на којима су представљени Буда и гуруи који су увели његову религију у Бутан.
Кад је сунце одскочило на плавом јутарњем небу, Краљ је стигао, предводећи литију калуђера у црвеним одорама, дворана који су носили разнобојне барјаке, званичника владе и официра и војника у беспрекорним униформама, са мачевима и црним штитовима.
Међу високим званицама биле су и председница Индије Пратиба Патил и предводница индијске опозиције госпођа Соња Ганди са децом. Гандијеви су стари пријатељи Краљевске породице Бутана.

Пре пет деценија Бутан је био феудална, средњевековна земља без путева, правих школа или болница, практично без контакта са остатком света. Данас су у њој образовање и здравствена заштита бесплатни, а очекивани животни век је продужен на 66 година, у односу на некадашњи испод 40.
За већину Бутанаца, заслуге за то припадају претходном монарху, четвртом краљу, Џигме Сингје Вангчуку, који је увидео да његова земља, са неповољним положајем између Индије и Кине, мора да ојача како би преживела у опасном суседству.
Краљ је такође творац високо цењене бутанске националне филозофије, „Велике националне среће“, која заступа гледиште да је духовно благостање једнако важно као и материјално, и да материјална добит не би требало да се остварује на рачун животне средине или националне културе.

Модернизација Бутана не одвија се без проблема, међу којима су незапосленост, наркоманија и пораст стопе криминала, као и све већи бунт генерација које стасавају.
Церемонија крунисања помоћи ће земљи да се уједини после општих избора који су је донекле поделили, слажу се аналитичати.
Нема коментара:
Постави коментар