
Док се ратом захваћена Грузија бори да поврати свој суверенитет и поново дефинише свој идентитет, све више се указује могућност да ова земља потражи решење у опцији која је на њеној политичкој сцени константно присутна у последњих 18 година, а то је обнова монархије и довођење старешине краљевског дома Багратиона на престо.
И пре руске инвазије о овом предлогу расправљало се током прошле године. Династија Багратиона стара је више од хиљаду година, а са грузијског престола уклоњена је силом, од стране Русије 1801. године. Грузини никада нису дали пристанак ни на укидање монархије, ни на укидање државног суверенитета.

Током грађанског рата и општих немира који су уследили, питање монархије је склоњено у страну, али никада није сасвим нестало са сцене. Истраживања јавног мнења показивала су изразито промењиве ставове о обнови монархије, варирајући од 2 до 45 процената подршке (са само 29 процената против). Смењивање ауторитарних председника – Гамзахурдија, Шевернадзе и Сакашвили – изазвало је негативну реакцију према функцији председника. Недавно су опозиционе партије усвојиле слоган „Грузија без председника“.

Сада се ситуација радикално променила. Михаил Сакашвили је значајно изгубио на угледу. Нација ће се можда, за тренутак, окупити око њега као симбола националног идентитета, али тај ефекат неће дуго трајати. Његова партија се једина недвосмислено противила обнови монархије, али поверење грађана у њу данас је веома мало. У времену пораза и патњи којима су изложени, грађани се окрећу цркви, која је ројалистичка.
Грузија нема никаквих изгледа да се војно супротстави Русији, њена економија је уништена, недостаје јој дипломатске тежине. Ипак, постоји један политички и цивилизацијски гест који би могао да обнови њену државност, поврати њен национални идентитет и уједини је око нестраначког симбола, а то је васпостављање монархије. Чињеница да ју је у Грузији укинула Русија даје додатни значај овом чину државне обнове.
Признати старешина краљевског дома, de jure Краљ
www.royalbagration.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Bagrationi
Нема коментара:
Постави коментар